Pentru Facturare si Gestiune recomandam Smart Bill. Incerci GRATUIT!
Iata mai jos o lista de intrebari si raspunsuri furnizate de ANAF pe Facebook in cadrul sesiunii organizate in 17.01.2017:
1.Vă rog frumos să clarificați dacă există obligativitatea depunerii Declarației 600 numai pentru contribuția de asigurări sociale de sănătate, in cazul unei persoane care în anul 2017 a deținut pentru o perioadă de 9-10 luni calitatea de salariat, dar nu cu norma întreagă și totodată a realizat venituri din cedarea folosinței bunurilor sub plafonul de 22.800 lei și a încasat în anul 2017 dividende peste plafonul de 22.800 lei. La acest moment, nefiind finalizate situațiile financiare, nu cunoaște dacă va avea dividende în anul 2018 aferente anului 2017.
Raspuns ANAF: Din cele precizate de dvs, reise că aveţi obligaţia depunerii D600 şi plăţii CASS pentru veniturile din dividende şi cedarea folosinţei bunurilor la nivelul plafonului de 22.800, la care se aplică cota de 10%.
2.Vă rog frumos să precizați dacă în verificarea încadrării veniturilor din categoria investiții în limita de 22.800 lei pentru un salariat/pensionar se au în vedere si veniturile din cuponul anual al titlurilor de stat (pentru care nu se aplică impozit pe venit), de ex. Fidelis Centena
Raspuns ANAF:Nu, intrucât potrivit art. 170 din Codul fiscal, baza de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2), lit. d) o reprezintă venitul/câştigul din investiţii, stabilit conform art. 94 – 97.
3.Vă rog frumos să clarificați ce se întâmplă în cazul în care veniturile din dobânzi raportate de bănci în termenul care este ulterior datei de 31 Ianuarie se vor dovedi a fi, de exemplu, sub plafonul de 22.800 deși estimarea furnizată de bănci pe baza căreia se fac calculele pentru declarația 600 ar fi peste plafon.
Raspuns ANAF: In ceea ce priveşte veniturile din dobânzi considerăm că dvs, în calitatea de beneficiar, cunoşteşteţi veniturile realizate din această categorie în anul 2017, întrucât aceastea ar fi trebuit să vă fie virate în cont. Vă rugăm să vedeţi şi art. 97, alin. 2 din Codul fiscal valabil pentru anul 2017.
4.O persoana a incasat dividende in anul 2017 peste plafon. in 2018 nu poate estima daca aceste dividende vor depasi plafonul stabilit de 12 salarii. trebuie sa plateasca pt 2018 cass si sa depuna D600?
Raspuns ANAF:Veniturile care se iau considerare pentru plata CASS în anul 2018, sunt cele realizate în anul 2017, indiferent de cuantumul veniturilor pe care le veţi realiza în acest an.
5.CAS la dividende trebuie sa plateasca avand in vedere ca este si angajat?
Raspuns ANAF: Pentru veniturile din dividende nu aveţi obligaţia plăţii CAS.
6. O persoana care are calitatea de salariat a incasat in 2017 dividende in valoare mai mare de 22800 lei, dividende aferente anului 2016. Trebuie sa depuna declaratia 600 ? Nu se cunoaste valoarea dividendelor aferente anului 2017, situatiile financiare nefiind finalizate, dar daca estimeaza ca valoarea se va situa sub pragul de 22800 lei ce obligatii declarative si de plata are?
Raspuns ANAF: Veniturile din dividende ce se iau în calcul sunt cele care au fost repartizate în anul 2017 din profitul anului 2016 (potrivit situaţiilor aferente anului 2016).
7.In 2017, pe langa veniturile salariale, am avut venituri din drepturi de autor care, insumate, depasesc plafonul de 22.800 de lei.
Trebuie sa depun declaratia 600? Trebuie sa platesc CAS si CASS din plafonul de 22800?